سلام به روی ماه همتون

کم کم تصمیم دارم یه سری آموزش براتون توی این وبلاگ داشته باشم

٢٠ زنگ خطر که نیاز به روانشناس را ضروری می‌کند.

۱- تغییر در میزان خواب (پرخوابی و کم‌خوابی)، تغییر در اشتها (پرخوری و نداشتن اشتها) و تغییر در میل جنسی از جمله علایمی است که باید جدی گرفته شود.

۲- اگر از خستگی مزمن در رنج هستید، توان شروع فعالیت‌های جدید را ندارید، یا فقط به اجبار اطرافیان کارهایتان را انجام می‌دهید.

۳- احساس ناامیدی و تنهایی در شما قوی است و در عین حال بیش از یک ماه است که شدت آن برای شما آزاردهنده شده است.

۴- اگر ارتباطات دوستانه شما این اواخر به شدت کاهش پیدا کرده، انگیزه چندانی برای حضور در مهمانی ندارید و دوستان و نزدیکان، شما را متهم به گوشه‌گیری می‌کنند.

۵- برخی رفتارها، نشانه‌های خطر محسوب می‌شوند؛ نزاع، پرخاشگری (چه فیزیکی و چه کلامی)، مصرف مواد مخدر، تجربه نداشتن تعادل در نتیجه نوشیدنی‌های الکلی و سیگار کشیدن افراطی، از جمله مواردی است که باید جدی گرفته شود و درباره آن‌ها با روان شناس مشورت شود.

۶- تمرکز در محیط کار و فعالیت‌های روزمره برای شما دشوار است. وسایل‌تان را در تاکسی و اتوبوس جا می گذارید و مسائل ساده را مکرر فراموش می‌کنید.

۷- در تحصیل یا محیط کار، دچار افت در عملکرد شده‌اید. احساس می‌کنید انرژی زیادی صرف این موضوعات می‌کنید اما در نهایت پیشرفتی حاصل نمی‌شود.

۸- اگر تمایل به رفتن به خانه ندارید، آخرین باری را که صحبت دوستانه با یکی از اعضای خانواده داشته‌اید به یاد نمی‌آورید و افکار خشن و تمایل به آسیب زدن به آن فرد خاص را تجربه می‌کنید، بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

۹- اگر بیش از سه ماه از فوت یکی از نزدیکان شما می‌گذرد و هنوز احساس می‌کنید نتوانسته‌اید با موضوع مرگ آن فرد کنار بیایید. ( البته توجه داشته باشید که کمی احساس دلتنگی یا گریه در این شرایط طبیعی است اما آرزوی مرگ داشتن، سیاه دیدن همه چیز، ناتوانی از تصور آینده و …. نشانه‌هایی است که باید جدی گرفته شود.)

۱۰- دریافت بازخورد از اطرافیان مبنی بر دشواری در گفت‌وگو. اگر یکی دو نفر از شما شکایت دارند، شاید بتوان آن را نادیده گرفت اما اگر تعداد افرادی که شکایت از برخوردهای شما و نحوه صحبت‌تان دارند، زیاد است، بهتر است تعارف با خودتان را کنار بگذارید و به دنبال کمک گرفتن از متخصص باشید.

۱۱- اگر بیش از یک تا سه ماه از تجربه سانحه‌ای مانند تصادف رانندگی، زورگیری در خیابان یا قربانی خشونت شدن تان می‌گذرد و هنوز از افکار مزاحم آن سانحه در رنج هستید و یا یادآوری آن حادثه شما را به هم می‌ریزد.

۱۲- شنیدن صداها و تصاویر با منشأ نامشخص را باید در هرحالی جدی گرفت. پس حتی اگر در موقعیت‌های انگشت‌شماری صداهایی می‌شنوید که بقیه متوجه آن نیستند، برای پیگیری موضوع به روان‌شناس یا روان‌پزشک مراجعه کنید.

۱۳- بدبینی و شک شدید راجع به اطرافیان یکی دیگر از مواردی است که باید جدی گرفته شود.

١۴_ زمانیکه شما به مدت طولانی و درحد ناتوان کننده ای احساس درماندگی و غم می کنید و به نظر می رسد مشکل تان با وجود تلاش های که انجام داده اید و کمک های که از دوستان و خانواده دریافت کرده اید، بهتر نشده است.

١۵_ زمانی که در تصمیم های مهم زندگی تان دچار تردید هستید. همچنین همه زوج ها قبل از ازدواج حتما به مشاوره پیش از ازدواج نیاز دارند.

١۶_ شما بیش اندازه نگران و مضطرب هستید و دائما منتظر خبرهای بد و ناگوارید.

١٧_ رفتارهایتان به خودتان یا دیگران صدمه می زند: برای مثال مصرف بیش از حد موادمخدر و مشروبات الکلی، دروغگویی، ولخرجی یا خساست شدید، پرخاشگری و …

١٨_ رابطه تان با فرزندتان بد و توام با پرخاشگری و جنگ و جدال، توهین، نفرت و کتک کاری و…. است. همچنین اگر کودک و یا نوجوان تان دچار مشکلاتی ( تحصیلی، ارتباطی، فردی و… ) است که به خاطرش نگران هستید.

١٩_ رابطه تان با همسرتان سرد و رنج آور، پر از کشمکش و جنگ و جدال و شک است.

٢٠_ در آخر این که اگر فکر خودکشی یا نقشه خودکشی به ذهن‌تان خطور کرده است، بدانید که شما در چنین تجربه‌ای تنها نیستید. جدای از کمک روان‌شناسان و مشاوران به شکل حضوری، می‌توانید با تلفن ۱۴۸۰، خط مشاوره بهزیستی تماس بگیرید یا از متخصصان خط تلفنی ۱۲۳، اورژانس اجتماعی کمک بخواهید.

🔔 ممکن است که بعد از خواندن این مطلب، احساس کنید که به طور مثال با نیمی از زنگ خطرهای مطرح شده در این متن درگیر هستید. توجه داشته باشید که اولا طبق جدیدترین آمارها، تقریبا از هر شش ایرانی دو نفر با این علایم دست و پنجه نرم می‌کند، پس این که لازم باشد کسی به مشاور مراجعه کند نه عجیب است و نه نادر. دوم آن که، این اختلالات قابل درمان هستند. پس جای نگرانی چندانی وجود ندارد.

خیلی دوستون دارم

خیلی خوشحالم می کنید اگر نظراتتون رو برام بنویسید

دکتر سارا مهتدی

+ نوشته شده در جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱ ساعت 13:46 توسط دکتر سارا مهتدی
 |